Jak rozpoznać, że studzienka wymaga czyszczenia?

Jak rozpoznać, że studzienka wymaga czyszczenia

Jak rozpoznać, że studzienka wymaga czyszczenia? 

Wszyscy właściciele lub zarządcy systemów kanalizacyjnych zawierających studzienki są zobowiązani do ich regularnego czyszczenia i konserwacji, a także przeprowadzania niezbędnych przeglądów. Jedynie odpowiednio zachowana studzienka zagwarantuje sprawne odprowadzanie nieczystości lub wody opadowej, a tym samym niezaburzoną i wydajną pracę. W tym artykule przyglądamy się najczęściej występującym symptomom, świadczącym o konieczności oczyszczenia studzienki. Podpowiadamy w jaki sposób rozpoznać jej aktualny stan, jakie czynniki środowiskowe i eksploatacyjne stanowią największe zagrożenie oraz kiedy czyszczenie studzienki okazuje się konieczne i pilne do przeprowadzenia.

Kiedy i dlaczego studzienka wymaga dokładnego oczyszczenia?

Symptomy świadczące o tym, że czyszczenie studzienki jest pilną i niezbędną czynnością, można z łatwością zaobserwować. Wymienić należy przede wszystkim: 

  • odór dochodzący z odpływu urządzeń sanitarnych,
  • zaburzone lub spowolnione tempo upływu wody,
  • zastój lub cofanie się wody wewnątrz instalacji,
  • obrzęk powierzchni na obszarze otaczającym studzienki kanalizacyjne,
  • zanieczyszczenia i osady obecne przy wylocie kanału,
  • zwiększony poziom ścieków wewnątrz studzienki.

Usługi diagnostyczne względem studzienek i systemów kanalizacji

Przeprowadzenie wizualnej inspekcji wstępnej to zadanie dość proste, które warto wykonać zanim wezwiemy profesjonalną pomoc. Do najważniejszych metod diagnozy studzienek kanalizacyjnych, stosowanych przez fachowców, należą: 

  • pomiary stanu ścieków za pomocą specjalnych sond, przymiarów,
  • przeprowadzenie inspekcji specjalną kamerą wideo,
  • pomiary osadów zalegających na dnie,
  • testy hydrauliczne przy użyciu pływomierzy.

Fachowcy od czyszczenia i serwisowania studzienek kanalizacyjnych są też przygotowani do niesienia pomocy od strony merytorycznej, a wszelkie przeprowadzone działania podlegają zapisom w dokumentacji eksploatacyjnej.

Osady, zatory, zanieczyszczenia stałe – co powoduje zanieczyszczenie studzienki?

Najczęstszą przyczyną wyboru usług z zakresu serwisu i czyszczenia studzienek kanalizacyjnych są: piaski, muły i inne frakcje zalegające na dnie. Mogą być to także niesione przez wodę deszczową spływy z dróg, jak i innych źródeł. Ważna grupę tworzą też tłuszcze i zanieczyszczenia organiczne, które przywierają do ścian kanalizacji, powodując niebezpieczne zatory. Ponadto zagrożenia stanowią wszelkie obiekty i materiały niesłusznie wyrzucane do kanalizacji, takie jak: chusteczki, pampersy, patyczki higieniczne.

Jak często przeprowadzać czyszczenie studzienki kanalizacyjnej?

Czyszczenie studzienek kanalizacyjnych zależy od ich rozmiarów, rodzaju, pełnionych funkcji oraz tempa eksploatacji. Standardowo zaleca się przeprowadzenie czyszczenia studzienek rewizyjnych w instalacjach sanitarnych co 1-3 lata, a w przypadku przepompowni co 6-12 miesięcy. Kanalizacje miejskie i deszczowe należy czyścić raz lub dwa razy w ciągu roku, w zależności od warunków gruntowych. Ponadto zaleca się przeprowadzenie dodatkowego czyszczenia poza harmonogramem, tzw. czyszczenia interwencyjnego, w wyniku zalania, po intensywnych opadach, lub w wyniku zgłoszeń od mieszkańców.

Zostaw do siebie numer,
a na pewno oddzwonimy