Jak uniknąć awarii kanalizacji? Na co zwrócić uwagę?

Jak uniknąć awarii kanalizacji Na co zwrócić uwagę

Jak uniknąć awarii kanalizacji? Na co zwrócić uwagę?

Awarie kanalizacji zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak gdy do nich dochodzi – konsekwencje mogą być naprawdę przykre. Dlatego warto regularnie monitorować stan układu kanalizacji i odpowiednio reagować na wszelkie symptomy świadczące o rozwijających się usterkach. W tym artykule wskazujemy na najczęstsze przyczyny awarii kanalizacji oraz podpowiadamy w jaki sposób można ich uniknąć. 

Niedrożne rury - najczęstsza usterka w kanalizacji

Niedrożność występująca w rurach to podstawowy i najczęstszy problem. Wynika przede wszystkim z niedbałości użytkowników kanalizacji, którzy pozwalają by dostawały się do niej zabrudzenia stałe, nieodpowiednie przedmioty, resztki pożywienia. Wszelkie odpady trafiające do kanalizacji mogą prowadzić do jej zatkania, szczególnie jeśli jest to układ starszy, zaniedbany lub zardzewiały. 

W celu uniknięcia niedrożności wystarczy więc nadzorować stan odpływu, stosować kratki zabezpieczające oraz zrezygnować ze „spłukiwania” nieodpowiednich zabrudzeń. W innym wypadku, nieuchronnie czekać nas będzie udrażnianie kanalizacji

Rozszczelnienie układu

Brak szczelności może wynikać zarówno z nieprawidłowo wykonanej instalacji, jej wieku, uszkodzeń mechanicznych, jak i innych oddziaływań. Często do nieszczelności dochodzi na skutek degeneracji elementów uszczelniających, gumowych otulin, przejściówek i innych komponentów. By uniknąć powstania nieszczelności warto wybierać wyłącznie wysokiej jakości komponenty, wykonane z wytrzymałych mieszanek gum i precyzyjnie wykończonych.  

Niezamierzone przesunięcie układu

Przesunięcie niektórych elementów układu kanalizacji zdarza się rzadko, a gdy już – dotyczy przede wszystkim odpływów łączących urządzenia sanitarne z instalacją budynkową. Może to nastąpić na skutek niezamierzonego uderzenia, a nawet zwykłego przesunięcia mebli. W przypadku instalacji przemysłowych i miejskich, przesunięcie może nastąpić w wyniku oddziaływania wód gruntowych. 

By uniknąć tej sytuacji, zaleca się przede wszystkim zachowanie ostrożności w czasie użytkowania z instalacji, a na etapie jej wykonywania – korzystanie wyłącznie z wysokiej jakości komponentów i elementów montażowych. 

Awaria kanalizacji - nie tylko z winy człowieka

Nie wszystkie usterki i awarie są spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem – może do nich dojść na skutek starzenia materiału, nieprawidłowego wykonawstwa lub nasilenia czynników środowiskowych. Nawet jednak najlepszy projekt i precyzyjnie zrealizowany montaż nie zagwarantują pełnej bezawaryjności kanalizacji. Dlatego jako ich użytkownicy jesteśmy zawsze obarczeni obowiązkiem monitorowania ich stanu i podejmowania odpowiednich środków zaradczych w sytuacji awarii. 

Zostaw do siebie numer,
a na pewno oddzwonimy