Jak wygląda profesjonalne czyszczenie studzienki kanalizacyjnej?

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie studzienki kanalizacyjnej

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie studzienki kanalizacyjnej? 

Czyszczenie studzienki kanalizacyjnej to obowiązek spoczywający na każdym zarządcy danej instalacji. Celem jej wykonania jest utrzymanie właściwej drożności, zapobieganie powstawaniu zatorów oraz występowaniu innych usterek, a tym samym utrzymanie warunków umożliwiających swobodne korzystanie z kanalizacji. W tym artykule przeglądamy się metodą WUKO, czyli profesjonalnym usługom czyszczenia wykorzystującym strumień wody aplikowany pod dużym ciśnieniem. W wielu przypadkach jest to najskuteczniejsza metoda czyszczenia studzienki kanalizacyjnej, szczególnie w przypadku instalacji miejskich. 

Czyszczenie studzienki kanalizacyjnej – z wykorzystaniem urządzeń WUKO

Firmy oferujące czyszczenie studzienki kanalizacyjnej dysponują specjalnymi pojazdami WUKO, w których wyposażeniu znalazła się pompa aplikująca wodę pod dużym ciśnieniem oraz wąż z dyszą dostosowaną do rozmiarów konkretnej kanalizacji. Pod działaniem strumienia wody dochodzi do wypłukania wszelkich zanieczyszczeń zalegających na ściankach kanalizacji, które zostają zassane przez ten sam pojazd. 

Jaki rodzaj zanieczyszczeń usuwają urządzenia WUKO?

Dzięki wykorzystaniu pojazdów WUKO dochodzi do wypłukania wszelkich nieczystości znajdujących się w instalacji, szczególnie do rozbicia odpadów i osadów chemicznych. Ich obecność stanowi potencjalne zagrożenie, gdyż ograniczają wydajność kanalizacji i mogą prowadzić do powstawania poważnych zatorów. WUKO pozwala usunąć zarówno zanieczyszczenia mineralne, osady organiczne, obiekty stałe, a także tłuszcze i oleje. Zagrożenie powstania zatorów dotyczy szczególnie tych kanalizacji, do których trafiają ścieki z gospodarstw domowych lub lokali gastronomicznych. 

Najważniejsze etapy czyszczenia studzienki kanalizacyjnej

W pierwszym etapie przeprowadza się inspekcję stanu studzienki oraz diagnozuje potencjalnie nieprawidłowości. Na podstawie uzyskanych wyników, planuje się przeprowadzenie czyszczenia studzienki i dobiera konkretne rozwiązania. W ramach WUKO stosuje się wyselekcjonowane głowice ciśnieniowe, a w niektórych przypadkach uzupełnia się działanie maszyny za pomocą pracy ludzkich rąk. Głowicę ciśnieniową wprowadza się do studzienki, następnie inicjuje się upływ wody, a także jej ponowne zasysanie. Po zakończonych działaniach warto przeprowadzić kontrolę końcową, przy wykorzystaniu urządzeń do inspekcji wizualnej, CCTV, a także sprawdzić szczelność układu.

Wuko i inne metody czyszczenia studzienek kanalizacyjnych

Urządzenia WUKO aplikują strumień wody pod ciśnieniem na poziomie około 200 bar. Pod tym wpływem nawet najbardziej oporne osady są rozbijane na drobne cząstki i wypłukiwane. WUKO jest najbardziej skuteczne w przypadku kanalizacji pozostającej w dobrym stanie, dlatego warto powtarzać czyszczenie regularnie. 

W przypadku niektórych instalacji, mocno wyeksploatowanych i starszych, bardziej skuteczną i zalecaną metodą jest czyszczenie elektromechaniczne lub ręczne. Oczywiście wybór rozwiązania zależy od typu kanalizacji oraz kosztów, które gotów jest ponieść jej zarządca. 

Zostaw do siebie numer,
a na pewno oddzwonimy